avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Penal

Pot face o plangere penala chiar daca in seara in care am fost batuta,am zis nu,dar acum detin si un certificat medico legal?
Am uitat sa specific ca am un ordin de protectie impotriva concubinului,respectiv tatam copilului...
Desi eu am fost agresata si mi sa aprobat ordinul de restrictie...si.a scoz certificat medico legal (m.am aparat si are cateva vanatai ,pe care unele si le.a provocat spargand televizorul)
S.a dus tot el sa faca plangere penala...
Atunci voi face si eu....
Care sunt urmarile?
Eu pe certificat am 25 de zile de ingrijiri
Iar el 3-4 zile.
Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2019
Ilenia01, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ilenia01 , utilizator 21:15, 17 Mai 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Pot face o plangere penala chiar daca in seara in care am fost batuta,am zis nu,dar acum detin si un certificat medico legal?
Am uitat sa specific ca am un ordin de protectie impotriva concubinului,respectiv tatam copilului...
Desi eu am fost agresata si mi sa aprobat ordinul de restrictie...si.a scoz certificat medico legal (m.am aparat si are cateva vanatai ,pe care unele si le.a provocat spargand televizorul)
S.a dus tot el sa faca plangere penala...
Atunci voi face si eu....
Care sunt urmarile?
Eu pe certificat am 25 de zile de ingrijiri
Iar el 3-4 zile.

IONEL ILIE a scris:

Da. In termen de 3 luni din ziua în care ați aflat despre săvârșirea faptei. Dacă ne aflăm în prezența unei infracțiuni care se urmărește la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penal Ilenia01 Ilenia01 Pot face o plangere penala chiar daca in seara in care am fost batuta,am zis nu,dar acum detin si un certificat medico legal? Am uitat sa specific ca am un ... (vezi toată discuția)
Dovada violenta domestica victoriavic victoriavic Buna ziua! As vrea sa stiu cum pot proceda in situatia in care am fost batuta de concubinul meu pentru a avea ceva la mana impotriva lui? Am cateva vanatai, ... (vezi toată discuția)
Ordin de restrictie Rissea Rissea As dori sa stiu in ce cazuri se obtine oridul de protectie sau restrictie. Adica se aplica numai la violenta in familie? (vezi toată discuția)