Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul ne obligă să venim la muncă cu genți ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul ne obligă să venim la muncă cu genți transparente

Bună ziua.

Angajatorul ne obligă să venim la muncă cu genți transparente, astfel încât conținutul lor să fie vizibil fără să fie deschise.
Este vorba despre gențile în care angajații își aduc lucruri personale, inclusiv hrană și apă de băut. Angajații care vin cu genți netransparente nu sunt primiți la lucru.

Este legal așa ceva?
Mie mi se pare că se încalcă dreptul la viață privată și demnitatea umană!
Costin33, utilizator
In ce consta incalcarea drepturilor,in faptul ca angajatii nu mai pot fura ?Veniti la serviciu cu jucarii sexuale,obiecte de lenjerie intiman in geanta astfel incat v ar compromite ca acestea sunt vizibile ?Probabil masura este justificata si prinsa in documenteninterne, ROI ,,persoanele cu demnitatea ultragiata avand libertatea sa isi caute alt loc de munca...
Bagajul personal reprezintă parte a vieții private a individului!
Nu are nicio relevanță conținutul acestuia!
Acest drept nu se anulează complet la locul de muncă!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

In ce consta incalcarea drepturilor,in faptul ca angajatii nu mai pot fura ?Veniti la serviciu cu jucarii sexuale,obiecte de lenjerie intiman in geanta astfel incat v ar compromite ca acestea sunt vizibile ?Probabil masura este justificata si prinsa in documenteninterne, ROI ,,persoanele cu demnitatea ultragiata avand libertatea sa isi caute alt loc de munca...

Ma bucur ca ne dati lectii de drept,mai invatam si noi cate ceva..Succes.
Costin33 a scris:

Bagajul personal reprezintă parte a vieții private a individului!
Nu are nicio relevanță conținutul acestuia!
......

Corect ... insa, reversul medaliei ,sa spunem ...daca veniti cu o geanta inchisa la culoare , sunteti de acord cu controlul continutului gentii ?
Bineînțeles!
Nu a contestat nimeni dreptul personalului de pază de a controla bagajele angajaților la ieșirea din unitate. Acest lucru este prevăzut de legea 333/2003.
Dar obligarea angajaților de a-și expune public conținutul bagajului personal reprezintă o încălcare vădită a dreptului la viață privată.
Așa cum am precizat anterior, acest drept la viață privată există și la locul de muncă, chiar dacă este limitat.

Cornel Vasile a scris:

Costin33 a scris:

Bagajul personal reprezintă parte a vieții private a individului!
Nu are nicio relevanță conținutul acestuia!
......

Corect ... insa, reversul medaliei ,sa spunem ...daca veniti cu o geanta inchisa la culoare , sunteti de acord cu controlul continutului gentii ?

Costin33, utilizator