Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... este legal din partea unui muzeu, pe motiv ca are ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

este legal din partea unui muzeu, pe motiv ca are expuse tablouri ...

este legal din partea unui muzeu , pe motiv ca are expuse tablouri de valoare , sa pretinda vizitatorilor sa deschida si sa verifice continutul , sa vada daca exista sticle cu lichid, apa , sau daca are creme? Consider ca , civilizat si in respect fata de vizitatori , trebuiau sa existe montate scannere de catre organizatori
Scanerele costa bani multi, iar deschiderea posetei este mai simpla si eficienta. Din lipsa de fonduri, muzeul cauta mijloace sa-si apere patrimoniul de persoane rau intentionate. O atentionare la intrarea in muzeu pentru efectuarea respectivului control, ar putea fi suficienta. Ati prefera, sa nu fiti primita in muzeu, doar pentru ca sunteti banuita la ochi de catre paznic, cum ca ati avea intentii dubioase ?
Dna daca ați fost în străinătate ați observat ca în marile muzee,catedrale exista control al bagajelor,scanere, de multe ori chiar deschiderea poșetele, genților etc.Acum când exista un curent de distrugere a unor opere de arta prin aruncarea cu apa,vopsea de către diverși protestar inepti i solicitarea este normala. .Am impresia ca actualele generații au devenit prea sensibile la chestiuni banale..

Asta este politica muzeului. Daca considerati ca va sunt lezate niste drepturi sau pur si simplu nu doriti deschiderea posetei puteti face cale intoarsa si sa nu vizitati muzeul. Si dumneavoastra primiti in casa pe cine doriti, nu pe oricine.
Nu sunt de acord cu opinia dvs. si asta pt.ca, nu exista nici un anunt in sensul acesta afisat la intrare , inainte de a-mi cumpara biletul.Cu greu am obtinut returnarea banilor, consider ca un muzeu care pretinde ca expune tablouri de valoare , poate si este de preferat , pentru respectul acordat vizitatorilor sa-si doteze intrarea cu un scanner .Este o metoda moderna , des utilizata in marile muzee ale lumii si in felul acesta nu sunt "umiliti" la intrare vizitatorii. In ultimul rand , exista posibilitatea ca un potential vizitator sa detina obiecte interzise sub imbracaminte si atunci care este rolul "stupid" de a-l controla numai in geanta? Deci scannerul este in opinia mea singura metoda civilizata la intrarea intr-un muzeu
De curiozitate, zburați cu avionul? Striptease-ul de pe aeroporturi vi se pare civilizat? Mie, nu, dar îi înțeleg logica de când pirații aerului au devenit teroriști bezmetici care plonjează cu avioanele deturnate în clădiri.

În mod egal, țin mai mult la integritatea unor opere de artă care, odată distruse, nu vor putea fi cu adevărat înlocuite vreodată, decât la orgoliul propriu. Nu mă doare mâna să deschid rucsacul și zic bogdaproste că nu trebuie să defilez desculț și ținându-mi cu mâinile pantalonii rămași fâră curea, ca la aeroport. Și nu mă supăr pe muzeu, ci pe idioții teribiliști care cred că vandalizarea de capodopere reprezintă o formă legitimă de protest.

carmenstefania a scris:

Nu sunt de acord cu opinia dvs. si asta pt.ca, nu exista nici un anunt in sensul acesta afisat la intrare , inainte de a-mi cumpara biletul.Cu greu am obtinut returnarea banilor, consider ca un muzeu care pretinde ca expune tablouri de valoare , poate si este de preferat , pentru respectul acordat vizitatorilor sa-si doteze intrarea cu un scanner .Este o metoda moderna , des utilizata in marile muzee ale lumii si in felul acesta nu sunt "umiliti" la intrare vizitatorii. In ultimul rand , exista posibilitatea ca un potential vizitator sa detina obiecte interzise sub imbracaminte si atunci care este rolul "stupid" de a-l controla numai in geanta? Deci scannerul este in opinia mea singura metoda civilizata la intrarea intr-un muzeu

Alexandru Surcel, Avocat