Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am primit decizia de pensionare pentru limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta in luna ...

Am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta in luna februarie 2022, pot ramane in continuare angajata cu acelasi contract de munca pe acelasi post sau trebuie alt contract de munca.
Prin pensionare, CIM inceteaza. Daca angajatorul este de acord sa lucrati in continuare, se incheie un nou contract individual de munca.
Trebuia constatata incetarea de drept a c.i.m. la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ,dupa care se incheia un nou contract .

sau

Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.