Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua am un apartament im care nu locuieste nimeni ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua am un apartament im care nu locuieste nimeni de 4 ani ...

Buna ziua am un apartament im care nu locuieste nimeni de 4 ani ,liftul blocului se strica foarte des asta inseamna o data ka doua trei luni eu nu folosesc acest lift nu locuiesc in bloc sunt obligata sa platesc reparatiile liftului . Platesc matenanta filtului a hidroforului nu ma deranjaza dar reoaratiile mi se pare absurd . Va multumesc anticipat .
reparatiile liftului intra in notiunea de mentenanta !....
Conform disp L nr 196/2018 proprietarul de bun imobil din imobil d elocuit in comun detine drepturi si obligatii legal impuse
Indiferent daca locuiti sau nu in imobil,va revine obligatia legala sa achitati lunar cote intretinere parti comune si sau individuale daca detineti aparate individuale de contorizat consum utilitati
Trebuie să plătiți toate reparațiile blocului.Nu poate fi lăsat blocul "sa cadă " să nu se repare nimic pentru că nu locuiți în el.Trebuie întreținut și reparat permanent.