Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Schimbare la regie proprie -> cine anunta service-ul?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Schimbare la regie proprie -> cine anunta service-ul?

In cazul in care este deschis un dosar de dauna pentru repararea unei masini, iar masina este dusa la un service autorizat, dar dupa 1,5 ani (pt ca service-ul nu reparara masina), se decide de catre asigurator a schimba forma la reparatie in "REGIE PROPRIE", cine este obligat sa anunte service-ul ca acceptul de reparatie emis initial de asigurator nu mai este valabil ca s-a trecut la reparatie in regie proprie, si deci acum proprietarul masinii poate repara oriunde masina?
Suntem in situatia in care, service-ul a intervenit asupra masinii in conditiile ise decisese forma de "regie proprie" .

Mentionez ca service-ul a intervenit imediat dupa ce l-am somat sa elibereze masina, fara a-i comunica de ce, doar sa ne-o redea in posesie.

Multumesc
Simona
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua, Dl. Voinea!

Multumesc pentru raspuns! pot apela la dvs ca avocat specializat? Multumesc
Cu service-ul nu avem nici un fel de relatie contractuala, in afara de faptul ca a fost ales in dosarul de dauna initial. ales de noi si acceptat de asigurator.
~ Conținut șters la cerere ~