Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprimare cont IBAN pe cardul bancar - problema de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprimare cont IBAN pe cardul bancar - problema de securitatea datelor?

Buna ziua! Mi-am schimbat cardul bancar de debit de la Raiffeisen Bank si am primit noul card cu contul IBAN imprimat pe verso-ul cardului. Astfel, banca a pus la un loc nume, cont IBAN, numar card si cod CVV, ceea ce mi se pare extrem de periculos in contextul securitatii informatiilor financiare. Stiu ca numarul cardului este folosit tocmai pentru a proteja contul IBAN, care ar permite fraude bancare in caz de pierdere / copiere a datelor de pe card. Exista un cadru legal care reglementeaza informatiile ce pot fi afisate pe un card bancar? Ce pot face pentru a-mi proteja datele financiare sensibile, in aceasta speta? Multumesc!
ana.chi, utilizator
Codul IBAN e public. Codul PIN este secret. De codul PIN aveți mare grijă. În codul IBAN poate cel mult să vă vireze bani, dar nu-i poate nimeni retrage bani decât titularul pe baza buletinului de identitate,.
Dapix, utilizator
In baza contului IBAN, asociat cu numele deținătorului si numărul de card s-au făcut fraudele bancare cunoscute sub numele de “scrisori nigeriene”. Contul IBAN nu este o informație publica in cazul persoanelor private. Este o informație pe care deținătorul o furnizează la cerere. As vrea sa aflu care este cadrul legal pentru informațiile ce trebuie trecute pe cardul bancar. Mulțumesc!

Dapix a scris:

Codul IBAN e public. Codul PIN este secret. De codul PIN aveți mare grijă. În codul IBAN poate cel mult să vă vireze bani, dar nu-i poate nimeni retrage bani decât titularul pe baza buletinului de identitate,.

Codul IBAN este public, și nu poete hacheii sa scoată banii di codul IBAN decât titularul de cont la caseria bancii. Celelalte date și coduri sunt riscate de pa cardul bancar.

Codul IBAN este public pebtru ca doar de pa codul IBAN nu se pot înregistra fraude bancarfe. Celelalte date de pe card sunt problema.