Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rectificativa 112 Buna ziua, Pot depune acum ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rectificativa 112 Buna ziua, Pot depune acum rectificativa la ...

rectificativa 112

Buna ziua,

Pot depune acum rectificativa la 112 aferent lunii dec 2021?, nu mi-a calculat CASS la dividentele ridicate in 112...si impozitul aferent dividendelor ridicate este era scadent pe 25,01,2022..

multumesc
CASS nu se calculeaza prin D112 si nici impozitul . Impozitul pe dividende se declara de firma prin D100. Iar CASS se declara si se achita prin Declaratia unica depusa de persoana fizica doar daca suma dividendelor depaseste 12 salarii minime pe an.
Mulțumesc....impozitul l am declarat prin 100 in ianuarie pana pe 25...declarația unica până când este termenul de depunere...trebuie sa creez cont in SPV pe persoana fizica nu?
Da incepand cu 01.03.2022 este obligatoriu SPV pt relatia cu ANAF . Termen declaratia unica 25.05.2022.
Mulțumesc...și cum creez un cont SPV pt o persoana fizica?....imi cere un număr document...de unde să îl iau?
Procedura de inregistrare in SPV a persoanelor fizice este detaliata aici :

[ link extern ]