Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa-Utilitati- Ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa-Utilitati- Ipotecar

Buna ziua,
Am achizitionat o casa in iunie anul trecut.
A fost cumparata prin Ipotecar-Banca.
Dezvoltatorul a fost o persoana fizica.
Dupa semnarea contractului de vanzare cumparare la notar m-am intalnit cu imputernicitul dezvoltatorului pentru a face procesul verbal de predare primire al casei in care e specificat ca utilitatile (gaz+curent) se vor bransa la locatie pana pe 15 septembrie 2022 semnat de aceasta.
Este deja luna februarie 2022 si inca nu am utilitatile trase.
Casa sta pe curent de santier si contractul e posibil sa expire curand.
Va rog sa imi transmiteti daca stiti cum as putea sa actionez in judecata pe acest om care nu sa tinut de cuvand si de promisiune.
Precizez ca in Ante-Cotract si in rezervarea de la firma imobiliara casa este trecuta cu toate utilitatile.

Imi puteti spune ce as putea sa fac legal sa ma asigur ca isi indeplineste obligatiile ?

Cu stima,
Decat sa chemati in instanta atat dezvoltatorul cat si firma imobiliara pentru nerespectarea contractului/ofertei de vanzare.
Dar sunt sigur ca dezvoltatorul nu are nimic pe numele lui ce poate fi executat silit in caz de castig al procesului si firma cam la fel...

Cred ca mai bine faceti dvs. formalitatile de bransare la curent, iesiti mai ieftin...
Ionut.ion, utilizator
Inteleg dar eu am platit casa bransata.. cu pretul aferent.
Inteleg ca ati platit dar nu ati primit ceea ce ati platit pentru ca dezvoltatorul a luat banii si nu i-a mai pasat...
Variante ce le aveti vi le am spus mai mai sus, acum dvs. decideti ce faceti...
Cred ca in afara de ce am scris mai sus puteti face plangere si la Primarie, din cate stiu nu se poate face receptia finala fara utilitati...

Consultati un avocat si vedeti ce va spune si acesta.