avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa-Utilitati- Ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa-Utilitati- Ipotecar

Buna ziua,
Am achizitionat o casa in iunie anul trecut.
A fost cumparata prin Ipotecar-Banca.
Dezvoltatorul a fost o persoana fizica.
Dupa semnarea contractului de vanzare cumparare la notar m-am intalnit cu imputernicitul dezvoltatorului pentru a face procesul verbal de predare primire al casei in care e specificat ca utilitatile (gaz+curent) se vor bransa la locatie pana pe 15 septembrie 2022 semnat de aceasta.
Este deja luna februarie 2022 si inca nu am utilitatile trase.
Casa sta pe curent de santier si contractul e posibil sa expire curand.
Va rog sa imi transmiteti daca stiti cum as putea sa actionez in judecata pe acest om care nu sa tinut de cuvand si de promisiune.
Precizez ca in Ante-Cotract si in rezervarea de la firma imobiliara casa este trecuta cu toate utilitatile.

Imi puteti spune ce as putea sa fac legal sa ma asigur ca isi indeplineste obligatiile ?

Cu stima,
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 08:39, 28 Februarie 2022
Decat sa chemati in instanta atat dezvoltatorul cat si firma imobiliara pentru nerespectarea contractului/ofertei de vanzare.
Dar sunt sigur ca dezvoltatorul nu are nimic pe numele lui ce poate fi executat silit in caz de castig al procesului si firma cam la fel...

Cred ca mai bine faceti dvs. formalitatile de bransare la curent, iesiti mai ieftin...
Ultima modificare: Vineri, 25 Februarie 2022
Ionut.ion, utilizator
Inteleg dar eu am platit casa bransata.. cu pretul aferent.
Inteleg ca ati platit dar nu ati primit ceea ce ati platit pentru ca dezvoltatorul a luat banii si nu i-a mai pasat...
Variante ce le aveti vi le am spus mai mai sus, acum dvs. decideti ce faceti...
Cred ca in afara de ce am scris mai sus puteti face plangere si la Primarie, din cate stiu nu se poate face receptia finala fara utilitati...

Consultati un avocat si vedeti ce va spune si acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezvoltator racordare energie electrică imobil credit ipotecar Ion Oana M. Ion Oana M. Bună ziua. Suntem în proces de achiziție a unui imobil (casă și curte). A fost achitat avansul, urmând ca restul sumei să fie plătit prin credit ... (vezi toată discuția)
Apartament credit ipotecar. buna seara. as avea și eu nevoie ... NeluCumpanasu NeluCumpanasu Apartament credit ipotecar. Buna seara. As avea și eu nevoie de ceva informații dacă se poate. Urmează sa achiziționez un apartament prin credit ... (vezi toată discuția)
Abuz dezvoltator? stef23426 stef23426 Am incheiat un atecontract cu un dezvoltator se apropie termenul de predare al apartamentului, dar acesta nu este bransat la curent electric. Mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)