Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate sa plătesc chirie la o casa la care sunt si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate sa plătesc chirie la o casa la care sunt si eu proprietara?

Buna ziua.Daca sunt proprietara la o casa impreuna cu altcineva si eu locuiesc în casa si cealalta nu locuiește,eu trebuie să îi plătesc chirie?Tin sa mentionez ca stau in 2 camere din cele 4 si utilitățile sunt pe numele meu.A mai încercat o dată sa imi limiteze accesul la casa luând cheile si amenintandu-ma ca nu imi da voie să locuiesc si ca nu am dreptul.Ce pot face? Urmează sa ii dau banii pe partea lui dar tot asa numai in amenințări și legi inventate de el.
Nu trebuie să plătiți chirie dacă sunteți proprietară. Dar de ce nu rezolvați situația, și stați așa în încurcătură. Faceți cererea de ieșire din indiviziune și rezolvați problema. Veți avea fiecare cota lui parte bine delimitata. Puteți să-i plătiți celuilalt coproprietar sulta și să aveți în proprietate toată casa.
Am bani pe care mi i-a cerut pe partea lui ,dar ma tine încurcată.Acum spune ca ii vrea acum ca numai vrea.Plus ca nu isi plătește impozitul pe partea lui de casa.Tot eu il plătesc de la inceput

Dapix a scris:

Nu trebuie să plătiți chirie dacă sunteți proprietară. Dar de ce nu rezolvați situația, și stați așa în încurcătură. Faceți cererea de ieșire din indiviziune și rezolvați problema. Veți avea fiecare cota lui parte bine delimitata. Puteți să-i plătiți celuilalt coproprietar sulta și să aveți în proprietate toată casa.