avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate sa plătesc chirie la o casa la care sunt si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate sa plătesc chirie la o casa la care sunt si eu proprietara?

Buna ziua.Daca sunt proprietara la o casa impreuna cu altcineva si eu locuiesc în casa si cealalta nu locuiește,eu trebuie să îi plătesc chirie?Tin sa mentionez ca stau in 2 camere din cele 4 si utilitățile sunt pe numele meu.A mai încercat o dată sa imi limiteze accesul la casa luând cheile si amenintandu-ma ca nu imi da voie să locuiesc si ca nu am dreptul.Ce pot face? Urmează sa ii dau banii pe partea lui dar tot asa numai in amenințări și legi inventate de el.
Cel mai recent răspuns: Maria9417 , utilizator 19:33, 18 Martie 2022
Nu trebuie să plătiți chirie dacă sunteți proprietară. Dar de ce nu rezolvați situația, și stați așa în încurcătură. Faceți cererea de ieșire din indiviziune și rezolvați problema. Veți avea fiecare cota lui parte bine delimitata. Puteți să-i plătiți celuilalt coproprietar sulta și să aveți în proprietate toată casa.
Am bani pe care mi i-a cerut pe partea lui ,dar ma tine încurcată.Acum spune ca ii vrea acum ca numai vrea.Plus ca nu isi plătește impozitul pe partea lui de casa.Tot eu il plătesc de la inceput

Dapix a scris:

Nu trebuie să plătiți chirie dacă sunteți proprietară. Dar de ce nu rezolvați situația, și stați așa în încurcătură. Faceți cererea de ieșire din indiviziune și rezolvați problema. Veți avea fiecare cota lui parte bine delimitata. Puteți să-i plătiți celuilalt coproprietar sulta și să aveți în proprietate toată casa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor inchiriere cota parte majoritara din apartament mevyo10 mevyo10 Referitor Inchiriere cota parte majoritara din apartament. Buna ziua pot inchiria apartamentul cu cota parte majoritara din apartament fara acordul celuilalt ... (vezi toată discuția)
Reducere valoare sulta vali_085 vali_085 Buna ziua! Daca am 5/8 din garsoniera si dovedesc ca am investit in acea garsoniera ma va ajuta la reducerea sultei in cazul iesirii in indiviziune. ... (vezi toată discuția)
Nelamurire! Saphyr Saphyr Sunt proprietar, impreuna cu sora mea care locuieste in strainatate,a unui imobil in care eu locuiesc in acest moment.Imobilul l-am cumparat eu dupa care i-am ... (vezi toată discuția)