Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua tuturor ! Bunica mea impreuna cu fratele au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua tuturor ! Bunica mea impreuna cu fratele au mostenit ...

Buna ziua tuturor !
Bunica mea impreuna cu fratele au mostenit de la parinti un teren extravilan de 1,5 ha. Dupa decesul bunicii am facut succesiunea pentru teren . Acest teren este dat in arenda inca de pe vremea cand traia bunica unui arendas. Am fost si am platit taxe pt impozit pt acest teren pt ultimii 5 ani . am facut si cadastrul si intambularea acestuia. Asa cum am mentionat pe teren este si fratele bunicii ,de care nu stim nimic de el de 40 de ani doar ca s a mutat la Bucuresti. Problema mea este ca acel 1.5 ha este impartit in doua loturi si fiecare are dreptul la 1/2 din fiecare lot si cu toate ca am facut cadastru nu imi pot vinde partea fiind astel impartit intre cei doi mostenitori , eu si fratele bunicii. Stiind ca locuieste la Bucuresti am facut toate demersurile si am obtinut un certificat de deces dar atat nimic mai mult.Nu stiu daca sotia dansului mai traieste sau daca are copii. Intrebarea mea este : Cum as putea sa imi vand partea din teren , cu toate ca am cate o jumatate din fiecare lot din cat este format terenul de 1.5 ha ? Va rog mult sa imi oferiti suport.
Multumesc !
nu puteti vinde decat daca gasiti cumpaator pt cota dvs parte, ceea ce e destul de greu.
Ca sa vindeti o bucata de teren , respectiva bucata, trebuie sa iesiti din indiviziune, deci gasiti-i pe mostenitori.
Buna ziua,
Am facut toate demersurile din partea fratelui decedat al bunicii nu gasesc pe nimeni.
Partea proasta este ca terenul mostenit este format din 2 loturi si am dreptul la jumatate din fiecare . Daca ies din indiviziune ce presupune acest lucru , va rog ?
Va multumesc mult pt suport @

gi-jane2 a scris:

nu puteti vinde decat daca gasiti cumpaator pt cota dvs parte, ceea ce e destul de greu.
Ca sa vindeti o bucata de teren , respectiva bucata, trebuie sa iesiti din indiviziune, deci gasiti-i pe mostenitori.

acn, utilizator
o iesire din indiviziune ar insemna ca ori fiecare sa aiba un teren, ceea ce e cel mai mult probabil si cu plata unei evenuale diferente de bani, fie sa aveti fiecare cate o jumatate de teren, numai ca spre deosebire de aum, sa stiti care e exact partea dvs
Deci daca as iesi din indiviziune mi s ar stabili clar unul din loturi si as putea vinde.
Cum pot face iesirea ? Care sunt pasii ? Este costisitor ?

gi-jane2 a scris:

o iesire din indiviziune ar insemna ca ori fiecare sa aiba un teren, ceea ce e cel mai mult probabil si cu plata unei evenuale diferente de bani, fie sa aveti fiecare cate o jumatate de teren, numai ca spre deosebire de aum, sa stiti care e exact partea dvs

iesirea din indiviziune o faceti fata de celalalt coproprietar, cum el a murit, trebuie sa va judecati sau sa partajati la notar cu mostenitorii acestuia, de aia v-am zis sa ii cautati.
incercati sa vindeti arendasului cota asta ideala ce o aveti.