Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul brut absolvent inv sup 3 ani - zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul brut absolvent inv sup 3 ani - zi

Buna ziua,
care este salariul brut pentru un absolvent de facultate (3 ani - cursuri zi)?
Mi s-a spus ca nu se mai face diferentierea intre invatamant superior de scurta durata sau de lunga durata.
multumesc
CCMUN 2007-2010
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate
multumesc pentru raspunsuri!