Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Perioadele de CAS neplătite de către ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Perioadele de CAS neplătite de către angajator ...

Bună ziua,
Perioadele de CAS neplătite de către angajator (declarații nedepuse), se iau în considerare ca vechime (cel puțin), sau... nici măcar? Am avut câțiva ani un angajator care "a sărit" câte 2-3 luni /an plata CAS-ului. Dacă nu, care este modalitatea recuperării acestor perioade, ptr. care s-au reținut sumele pe statele de plată. Mulțumesc
Angajatorul trebuie dat în judecată și obligat să platească către stat banii contribuabililor.
Stiti sigur ca nu a platit???
Bineînțeles, din extrasul evidentelor Casei de pensii reiese clar acest lucru. Oricine își poate verifica online vechimea (după 2001).
Asta spuneti dvs .... cu verificarea vechimii ... pe site-ul CNPP figureaza doar stagiu de cotizare , in baza decllaratiilor depuse de angajator (anterior sau dupa01.01.2011) ...
Bun... Atunci lămuriți-mă, vă rog, prin ce "miracol" am 2-3 luni sărite/an, din acele tabele anuale cu salariile lunare, pe care Casa de Pensii le are în evidență și care reflecta (cred) perioada reală cotizata a fiecăruia. Dacă greșesc, vă rog să mă corectați. Nu cred că, dacă angajatorul ar fi plătit lunar acele contribuții (reținute de la angajat), acele luni ar fi lipsit. Și oricum, faptul că am luni cu CAS neplătite, îmi vor scădea considerabil punctajul anual. Mulțumesc
Johnybubu, utilizator