avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Perioadele de CAS neplătite de către ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Perioadele de CAS neplătite de către angajator ...

Bună ziua,
Perioadele de CAS neplătite de către angajator (declarații nedepuse), se iau în considerare ca vechime (cel puțin), sau... nici măcar? Am avut câțiva ani un angajator care "a sărit" câte 2-3 luni /an plata CAS-ului. Dacă nu, care este modalitatea recuperării acestor perioade, ptr. care s-au reținut sumele pe statele de plată. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Johnybubu , utilizator 17:13, 9 Martie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Angajatorul trebuie dat în judecată și obligat să platească către stat banii contribuabililor.
Stiti sigur ca nu a platit???
Bineînțeles, din extrasul evidentelor Casei de pensii reiese clar acest lucru. Oricine își poate verifica online vechimea (după 2001).
Asta spuneti dvs .... cu verificarea vechimii ... pe site-ul CNPP figureaza doar stagiu de cotizare , in baza decllaratiilor depuse de angajator (anterior sau dupa01.01.2011) ...
Bun... Atunci lămuriți-mă, vă rog, prin ce "miracol" am 2-3 luni sărite/an, din acele tabele anuale cu salariile lunare, pe care Casa de Pensii le are în evidență și care reflecta (cred) perioada reală cotizata a fiecăruia. Dacă greșesc, vă rog să mă corectați. Nu cred că, dacă angajatorul ar fi plătit lunar acele contribuții (reținute de la angajat), acele luni ar fi lipsit. Și oricum, faptul că am luni cu CAS neplătite, îmi vor scădea considerabil punctajul anual. Mulțumesc
Ultima modificare: Miercuri, 9 Martie 2022
Johnybubu, utilizator

Alte discuții în legătură

Perioade in care angajatorul nu a platit cas albudidi albudidi Va rog sa-mi spuneti daca perioada (7 luni in cursul a 2 ani) in care angajatorul nu a platit CAS datorat la stat este considerata vechime in munca si daca ... (vezi toată discuția)
Lipsa vechime maria dinca maria dinca Buna seara, De curand mi-am facut cont online pe CNPP de unde mi-am scos stagiile de cotizare. Am constatat ca imi lipseste perioada cu stagiile lunare de ... (vezi toată discuția)
Țepuit de angajatori - plată discontinuă contribuții sociale, soluții pentru completarea perioadelor neacoperite geopetrache geopetrache Buna ziua. La intocmirea actelor de somaj am constatat ca, desi cartea de munca este completata corespunzator, angajatorii mei nu au platit contributiile ... (vezi toată discuția)