Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Avem o pereche de gemeni care de curand au ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Avem o pereche de gemeni care de curand au implinit ...

Buna ziua,
Avem o pereche de gemeni care de curand au implinit 2 anisori. Unul din ei are ceva probleme de sanatate mai mari decat fratiorul lui, drept pentru care a fost incadrat in grad de handicap si urmeaza sa primeasca indemnizatia de crestere pana la varsta de 3 ani. Intrebarea este daca pentru fratiorul lui se poate obtine stimulentul de insertie daca mama va munci cu 2 sau 4 ore sau fiindca trebuie sa aibe grija de cel bolnavior si va primi indemnizatia de crestere pt el, pentru celalalt nu va primi decat alocatia normala? Multumesc
Intrebati la AJPIS/ANPIS.