avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, am o pereche de gemeni care unul din ei la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, am o pereche de gemeni care unul din ei la varsta ...

Buna ziua, am o pereche de gemeni care unul din ei la varsta de 2 ani a primit incadrare in handicap pana la 3 ani. Acum la 3 ani nu i sa mai prelungit incadrarea, in consecinta am depus dosarul de indemnizatie de insertie pt amandoi pentru ca nu am beneficiat de ea. Sa refuzat dosarul pe motiv ca nu sa prelungit incadrarea in handicap si ca nu exista cum sa ia stimulent de insertie de la 3 la 4 ani.
Cel mai recent răspuns: Nutz21 , utilizator 16:37, 14 Mai 2023
Buna ziua,
Vedeti Art. 7 din Ordonanta de mai jos
[ link extern ]

Il puteti si printa si merge cu el la cei de la AJPIS si ara, poate nu cunosc legea...

Nu ar strica si o plangere la dumnealor sau forul superior, ANPIS, gasiti detaliile pe site-ul respectivelor institutii.
Art.7 nu are nicio legatura cu acordarea stimulentului in situatia in care nu s-a decis prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap.


Cornel Vasile a scris:

Art.7 nu are nicio legatura cu acordarea stimulentului in situatia in care nu s-a decis prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap.

Si atunci au dreptate ca nu se mai da insertia daca nu sa prelungit certificatul?
Au dreptate, art.7 se refera la cu totul alta situatie ...dvs nu ati mai obtinut prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap,situatie in care nu se mai acorda stimulent de insertie.


Cornel Vasile a scris:

Au dreptate, art.7 se refera la cu totul alta situatie ...dvs nu ati mai obtinut prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap,situatie in care nu se mai acorda stimulent de insertie.

Dar cum putea sotia sa obtina atunci stimulentul de insertie de la 2 ani la 3 ani daca a primit indemnizatia de incadrare in handicap si nu realiza venituri impozabile?

Alte discuții în legătură

Buna ziua, avem o pereche de gemeni care de curand au implinit ... Nutz21 Nutz21 Buna ziua, Avem o pereche de gemeni care de curand au implinit 2 anisori. Unul din ei are ceva probleme de sanatate mai mari decat fratiorul lui, drept pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil picu_2004 picu_2004 buna ziua, sotia mea a nascut pe data de 29.01.2014 , a optat pt concediul de un an de zile (concediu de creste copil )incepand cu 01.01.2015 a inceput munca ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie pentru copil incadrat in grad de handicap usor ancaelename ancaelename Buna ziua! Stimulentul de insertie se acorda pana la 4 ani ( copil incadrat in grad de handicap) daca acesta are certificat de incadrare valabil pana la 4 ... (vezi toată discuția)