Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, am o pereche de gemeni care unul din ei la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, am o pereche de gemeni care unul din ei la varsta ...

Buna ziua, am o pereche de gemeni care unul din ei la varsta de 2 ani a primit incadrare in handicap pana la 3 ani. Acum la 3 ani nu i sa mai prelungit incadrarea, in consecinta am depus dosarul de indemnizatie de insertie pt amandoi pentru ca nu am beneficiat de ea. Sa refuzat dosarul pe motiv ca nu sa prelungit incadrarea in handicap si ca nu exista cum sa ia stimulent de insertie de la 3 la 4 ani.
Buna ziua,
Vedeti Art. 7 din Ordonanta de mai jos
[ link extern ]

Il puteti si printa si merge cu el la cei de la AJPIS si ara, poate nu cunosc legea...

Nu ar strica si o plangere la dumnealor sau forul superior, ANPIS, gasiti detaliile pe site-ul respectivelor institutii.
Art.7 nu are nicio legatura cu acordarea stimulentului in situatia in care nu s-a decis prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap.

Cornel Vasile a scris:

Art.7 nu are nicio legatura cu acordarea stimulentului in situatia in care nu s-a decis prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap.

Si atunci au dreptate ca nu se mai da insertia daca nu sa prelungit certificatul?
Au dreptate, art.7 se refera la cu totul alta situatie ...dvs nu ati mai obtinut prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap,situatie in care nu se mai acorda stimulent de insertie.

Cornel Vasile a scris:

Au dreptate, art.7 se refera la cu totul alta situatie ...dvs nu ati mai obtinut prelungirea certificatului de incadrare in grad de handicap,situatie in care nu se mai acorda stimulent de insertie.

Dar cum putea sotia sa obtina atunci stimulentul de insertie de la 2 ani la 3 ani daca a primit indemnizatia de incadrare in handicap si nu realiza venituri impozabile?