Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativã de înºelãciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativã de înºelãciune?

Bună ziua,

Proprietarul unui imobil este contactat de o persoana, care îi pretinde incheierea unui act de vînzare - cumpărare autentificat de un notar, asupra unei părţi din acest imobil. Pentru a justifica această pretenţie, persoana îi prezintă un contract de vînzare – cumpărare scris de mîna, grosolan falsificat, antedatat, prezentat ca fiind încheiat între parinţii celor doi, în prezent decedaţi. Numele “martorilor” sînt ale unor persoane decedate, deasemenea. În caz de nesatisfacere a acestei cereri, proprietarul este ameninţat cu un proces costisitor şi inutil...

Credeţi ca este savîrşită infracţiunea de tentativă de inşelăciune în convenţii ?...

Multumesc!
Tentativa nu este pedepsita in cazul art.215 alin 3 C. penal.
Tentativa la infractiunea de inselaciune se pedepseste.

Art. 222. - Sanctionarea tentativei

Tentativa infractiunilor prevazute în art. 208 - 212, 215, 2151, 217 si 218 se pedepseste.
Aveti dreptate am uitat total de art.222 CP
Aloysia, Avocat
Tentativa la inselaciune ca si tentativele la infractiunile prev.de art.222 c.pen.,sunt pedepsite de lege.
Cred ca in speta prezentata de user sunt indeplinite prevederile tentativei la infractiunea de inselaciune pre.de art. 20 rap.la art.215 al.3 c.pen,cu conditia ca aceasta sa poata fi dovedita