Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi manager de transport persoane la o firma fără ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi manager de transport persoane la o firma fără a fi angajatul ...

Pot fi manager de transport persoane la o firma fără a fi angajatul sau administratorul acesteia?
În conformitate cu prevederile art. 2 punctul 5 din Regulamentul (CE) nr. 1071/2009, prin termenul de manager de transport se înțelege: persoana fizică angajată a unei întreprinderi sau, în cazul în care respectiva întreprindere este persoana fizică, chiar persoana în cauză sau, în cazul în care se prevede în mod expres, o altă persoană fizică desemnată de către întreprinderea respectivă prin contract și care conduce permanent și efectiv activitățile de transport ale întreprinderii respective
Cornel Vasile, Consilier juridic