Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Intentionez sa deschid o firma de transport ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Intentionez sa deschid o firma de transport marfa ...

Buna ziua!

Intentionez sa deschid o firma de transport marfa posibil si persoane in care sunt 100% actionar. Urmeaza sa ma inscriu la curs pentru manager de transport marfa si persoane. In calitate de administrator pot obtine licenta de transport pe masina de marfa respectiv pentru persoane sau este necesar sa am c.i.m?
În conformitate cu prevederile art. 2 punctul 5 din Regulamentul (CE) nr. 1071/2009, prin termenul de manager de transport se înțelege: persoana fizică angajată a unei întreprinderi sau, în cazul în care respectiva întreprindere este persoana fizică, chiar persoana în cauză sau, în cazul în care se prevede în mod expres, o altă persoană fizică desemnată de către întreprinderea respectivă prin contract și care conduce permanent și efectiv activitățile de transport ale întreprinderii respective.