Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună ziua! Exista vreo posibilitate de a face o ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună ziua! Exista vreo posibilitate de a face o cabana mica ...

Bună ziua! Exista vreo posibilitate de a face o cabana mica de lemn, ceva mic,o camera practic, pe piloni, pe un teren intravilan, fără a avea nevoie de autorizație de construcție? Dacă da, în ce fel? Va mulțumesc!
nu. povestea cu pilonii trebuie sa inceteze: ea facea parte din vechea lege

OanaMihaelaArvantidis a scris:

Bună ziua! Exista vreo posibilitate de a face o cabana mica de lemn, ceva mic,o camera practic, pe piloni, pe un teren intravilan, fără a avea nevoie de autorizație de construcție? Dacă da, în ce fel? Va mulțumesc!

Nu se construieste nimic fara autorizatie, nici macar o ghereta pentru ciobani. Si constructiile provizorii (fara fundatie) trebuie autorizate.
Mulțumesc! Dar pentru o construcție mobila e nevoie de autorizație?

Vladislav20 a scris:

OanaMihaelaArvantidis a scris:

Bună ziua! Exista vreo posibilitate de a face o cabana mica de lemn, ceva mic,o camera practic, pe piloni, pe un teren intravilan, fără a avea nevoie de autorizație de construcție? Dacă da, în ce fel? Va mulțumesc!

Nu se construieste nimic fara autorizatie, nici macar o ghereta pentru ciobani. Si constructiile provizorii (fara fundatie) trebuie autorizate.

printr-o constructie mobila se intelege una care poate fi mutata pe propriile roti, nu? atunci ea trebuie dusa la RAR si apoi inmatriculata. daca mobilitate inseamna ca o puteti muta pe un trailer, ea nu este considerata mobila.
ca o exemplificare, pentru instalarea unui cort de nunta ce functioneaza 1 saptamana, se solicita autorizatie temporara.