Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, Lucrez la o firma privata din Satu Mare. In ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, Lucrez la o firma privata din Satu Mare. In urma autorecenzarii ...

Buna ziua,
Lucrez la o firma privata din Satu Mare. In urma autorecenzarii am dreptul la o zi libera conform Art. 49 din OUG Nr. 19/2020. As vrea sa aflu daca poate angajatorul să mă oblige să îmi iau ziua respectiva când decide el și nu atunci când aș avea eu nevoie de acea zi libera oricând in decurs de 12 luni.
Vă mulțumesc anticipat.
Nu va poate obliga, insa e indicat sa depuneti o cerere de solicitare a acelei zile cu ceva timp inainte, pentru a nu avea nici angajatorul probleme cu personalul. Asa cum se programeaza concediile de odihna, asa nici dvs. impreuna cu alti colegi, nu puteti solicita fix in aceeasi zi deodata, ziua libera.
latka, moderator