Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O firma face acorduri verbale cu muncitorii ptr plata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O firma face acorduri verbale cu muncitorii ptr plata orelor ...

O firma face acorduri verbale cu muncitorii ptr plata orelor de munca de 30roni/ h. De ani de zile,firma respectiva,plateste aceste salarii de 6000- 7000 roni pe luna! Dar ,daca salariatul pleaca,firma ii plateste salariul minim pe economie.Banii ,sunt livrati cash,iar pe CM este trecut salariul brut de 3000 roni! Este corect,ptr restul de bani ,firma nu plateste impozit la stat! Este corect??
Este corect ... Deoarece ati acceptat munca “la gri”, pierdeti o parte dintre beneficiile date de munca declarată.

"Munca la gri" poate fi sanctionata de institutiile abilitate.
Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

In cazul in care nu ati semnat state de plata si nici nu exista alt document justificativ care sa demostreze cuantumul acelui salariu, atunci va fi foarte greu de dovedit/primit suma reala.