Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O firma care face plata salariului cash,fara a inmana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O firma care face plata salariului cash,fara a inmana salariatului ...

O firma care face plata salariului cash,fara a inmana salariatului absolut nici-o dovada efectuarii platii,fara un fluturas de salariu,este legala?!!!
Fluturasul de salariu nu a fost si nu este reglementat legal. Prin urmare, angajatorul nu este obligat sa distribuie salariatilor fluturasi de salariu.

Plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de plata, precum si prin orice alte documente justificative care demonstreaza efectuarea platii catre salariatul indreptatit.
Da,dar muncitorii sunt platiti cu 30 roni pe ora,se incaseaza banii pe doua state diferite,iar pe cartea de munca este trecut salariul de 3000 roni. E legal?!!!
Nu este corecta folosirea a doua stare de plat. Sesizati ITM-ul, respectiv ANAF-ul.