Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Telemunca, perioada desfasurarii specificata doar in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Telemunca, perioada desfasurarii specificata doar in ROI

Buna ziua,
Pentru angajatii unei companii (firma de IT) s-au intocmit acte aditionale la inceputul pandemiei, astfel CIM-ul a fost modificat in CIM cu clauza de telemunca iar in actele aditionale a fost adaugat paragraful unde este specificata perioada activitatii conform Regulamentului Intern cu notificarea prealabilă din partea salariatului cu locaţia aferentă desfăşurării activităţii și specificarea intervalului / intervalelor de timp în care se desfăşoară activitatea
In regulamentul intern este mentionata perioada desfasurarii: pe toata perioada starii de alerta.
Dupa incetarea starii de alerta angajatorul doreste regimul de telemunca pe perioada nedeterminata.
Putem modifica doar ROI-ul unde sa se specifice asta sau trebuie intocmite si AA?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
andreea.nelega, utilizator
Acele acte adiționale nu mai sunt valabile, acum contractele de muncă sunt ca înainte de întocmirea AA - fără clauză de telemuncă. Trebuie să întocmiți unele noi. Modificările din ROI nu modifică și CIM-ul.
Raspunsul dvs. nu este corect.
In CIM/AA nu este specificat perioada starii de alerta doar ci face trimitere la ROI, acolo unde este specificat acest detaliu.
Conditiile din ROI modifica CIM-ul. Am discutat cu un consiler juridic si mi-a recomandat atata timp cat CIM/AA sunt intocmite cu acordul partilor si raportate in revisal cu clauza de telemunca, este in regula, nu trebuie refacute AA ci doar ROI trebuie modificat si salariatii anuntati.