Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Starea de alerta - munca la domiciliu/telemunca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Starea de alerta - munca la domiciliu/telemunca

Buna ziua,

Desi era propus ca pe perioada starii de alerta angajatorul sa poata dispune unilateral munca la domiciliu sau telemunca, se pare ca textul a fost modificat in senat: angajatorul putand dispune aceste masuri numai cu consimtamantul salariatului.

In cazul in care se va lucra in continuare de acasa, pentru o perioada, singura varianta ar fi incheierea unuor AA cu clauza de Telemunca? Este legala incheierea acestor acte pentru o perioada determinata? (ex. incepand cu data de 15.05.2020 pana pe data de 14.06.2020, inclusiv - cu raportare in Revisal astazi)

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Sau incheierea unui AA privind clauza de telemunca, cu urmatoarea mentiune:

"Salariatul confirmă că a luat cunoștință și va respecta întocmai prevederile prezentei Clauze privind activitatea de telemuncă, înțelegând totodată că Angajatorul își rezervă dreptul să decidă încetarea aplicabilității acestei Clauze, prin anunțarea în prealabil a Telesalariatului, în funcție de politica de personal a companiei.
AndradaCristu, utilizator
Daca se incheie AA, atunci incetarea are loc tot prin AA si nu unilateral.
Multumesc. Este legal incheierea unui astfel de act pentru o perioada determinata? (ex. 2 luni)
Si eu ma intreb cat este de corect sa facem asta. Pana acum nu am facut nicio modificare la contract pe perioada determinata (salariu, functie, locul muncii...)
Ce facem daca salariatul nu mai vrea sa revina (in cazul in care nu trecem perioada, ci doar data de la care incepe)? Ne rugam de el?
Ma gandesc... nu ar fi mai corect sa fac o decizie la care sa atasez o anexa cu acordul lor?
car-men, utilizator
Legea nu prevede ca durata unui AA trebuie sa fie nedeterminata...insa , mai repede subscriu la parerea lui @ car-men , pentru emiterea unei decizii cu munca la domiciliu.