Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Act Aditional Telemunca la CIM
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Act Aditional Telemunca la CIM

In situatia actuala, daca o firma de software opteaza pentru ca fiecare angajat sa lucreze de acasa, este necesar sa se incheie un act aditional de telemunca la CIM?
Se intocmeste o decizie colectiva?
andad, utilizator
Foloseste munca la domiciliu sau telemunca?
Da, s-a facut o decizie privind telemunca
in acest caz se mai intocmesc acte aditionale?
Se transmit in Revisal? Ce date transmitem? In Revisal nu exista modificarea locului de munca, exista doar Tip Contract!
andad, utilizator
Se intocmesc acte aditionale, care vor cuprinde :
a) precizarea expresă că salariatul lucrează în regim de telemuncă;
b) perioada și/sau zilele în care telesalariatul își desfășoară activitatea la un loc de muncă organizat de angajator;
c) locul/locurile desfășurării activității de telemuncă, convenite de părți;
d) programul în cadrul căruia angajatorul este în drept să verifice activitatea telesalariatului și modalitatea concretă de realizare a controlului; Reviste (1)
e) modalitatea de evidențiere a orelor de muncă prestate de telesalariat; Reviste (1)
f) responsabilitățile părților convenite în funcție de locul/locurile desfășurării activității de telemuncă, inclusiv responsabilitățile din domeniul securității și sănătății în muncă în conformitate cu prevederile art. 7 și 8;
g) obligația angajatorului de a asigura transportul la și de la locul desfășurării activității de telemuncă al materialelor pe care telesalariatul le utilizează în activitatea sa, după caz;
h) obligația angajatorului de a informa telesalariatul cu privire la dispozițiile din reglementările legale, din contractul colectiv de muncă aplicabil și/sau regulamentul intern, în materia protecției datelor cu caracter personal, precum și obligația telesalariatului de a respecta aceste prevederi;
i) măsurile pe care le ia angajatorul pentru ca telesalariatul să nu fie izolat de restul angajaților și care asigură acestuia posibilitatea de a se întâlni cu colegii în mod regulat;
j) condițiile în care angajatorul suportă cheltuielile aferente activității în regim de telemuncă.

Este necesar sa il transmiteti in Revisal..... in versiunea 6.0.7 la tipul contractului este mentionat contract individual de munca cu claza de telemunca
Multumesc frumos!
O sa instalez versiunea noua a Revisal...asta era!
Ma puteti ajuta cu un model Act Aditional, care sa prevada clauza telemunca?
Se transmite in Revisal in 20 de zile lucrătoare de la momentul producerii sale?
Multumesc frumos!
andad, utilizator