Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la domiciliu - Telemunca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la domiciliu - Telemunca

Buna ziua,

Legat de noua lege 81 din 30 martie, am cateva intrebari. Societatea noastra are angajati care lucreaza la domiciliu. Acest aspect este precizat in CIM, la punctul D - Locul de munca ( este trecuta adresa la care isi desfasoara activitatea, alta decat sediul social al firmei). In CIM apare si durata muncii si este specificat ca salariatul are echipament de lucru.
Conform legii, ce suntem noi obligati, ca angajator, sa adaugam la CIM deja existent? Incheiem un act aditional? Daca da, imi puteti lasa un model? Si, de asemenea, se modifica ceva in Revisal? De mentionat ca in Revisal este trecut ca CIM la domiciliu.

Multumesc anticipat!
Pentru partea de echipament de lucru - acesta trebuie nominalizat si supus verificarii din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca. Se incheie documente scrise.
Daca este mentionat cim la domiciliu , atunci cum este trecut ca isi desfasioara activitatea in alta parte ?

C.i.m. cu munca la domiciliu are un regim aparte.

Locul de munca nu se opereaza in REVISAL .
Este trecut domiciliul la locul de munca. Imi cer scuze pentru exprimare.
Contractul individual de muncă conține, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, următoarele:
a) precizarea expresă că salariatul lucrează în regim de telemuncă;
b) perioada și/sau zilele în care telesalariatul își desfășoară activitatea la un loc de muncă organizat de angajator;
c) locul/locurile desfășurării activității de telemuncă, convenite de părți;
d) programul în cadrul căruia angajatorul este în drept să verifice activitatea telesalariatului și modalitatea concretă de realizare a controlului;
e) modalitatea de evidențiere a orelor de muncă prestate de telesalariat;
f) responsabilitățile părților convenite în funcție de locul/locurile desfășurării activității de telemuncă, inclusiv responsabilitățile din domeniul securității și sănătății în muncă în conformitate cu prevederile art. 7 și 8 din lege;
g) obligația angajatorului de a asigura transportul la și de la locul desfășurării activității de telemuncă al materialelor pe care telesalariatul le utilizează în activitatea sa, după caz;
h) obligația angajatorului de a informa telesalariatul cu privire la dispozițiile din reglementările legale, din contractul colectiv de muncă aplicabil și/sau regulamentul intern, în materia protecției datelor cu caracter personal, precum și obligația telesalariatului de a respecta aceste prevederi;
i) măsurile pe care le ia angajatorul pentru ca telesalariatul să nu fie izolat de restul angajaților și care asigură acestuia posibilitatea de a se întâlni cu colegii în mod regulat;
j) condițiile în care angajatorul suportă cheltuielile aferente activității în regim de telemuncă.