Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AA - CLauza telemunca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AA - CLauza telemunca

La incheierea unui CIM, poate fi incheiat un AA privind clauza de telemunca (pentru o perioada determinata de 1 luna, de la data angajarii)?

Stiu ca legea prevede urmatoarele:

Art.3. (1) Activitatea de telemuncă se bazează pe acordul de voinţă al părţilor şi se prevede în mod expres în contractul individual de muncă odată cu încheierea acestuia pentru personalul nouangajat sau prin act adiţional la contractul individual de muncă existent.

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Da, poate fi incheiat un astfel de act aditional. .... insa atentie la modificarile in REVISAL.
Buna ziua,

Referitor la clauza de telemunca, este in regula urmatoarea formulare cu privire la zilele/datele in care telesalariatul isi poate desfasura activitatea la locul de munca organizat de angajator, respectiv masurile pecare le ia angajatorul pentru ca telesalariatul sa nu fie izolat de colegi:

Telesalariatul are dreptul, cel puțin o zi pe lună, să fie prezent la sediul Angajatorului, putându-și desfășura activitatea în locația respectivă, pentru ca Telesalariatul să aibă posibilitatea să se întâlnească cu colegii, pentru evaluări și actualizări de regulamente și proceduri de lucru. Data și durata exactă va fi stabilită de comun acord împreună cu Angajatorul.
AndradaCristu, utilizator
Mi se pare destul de ok clauza.
Cornel Vasile, Consilier juridic