Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap?

Bună seara! Fiica mea are 20 de ani și este diagnosticata cu Sindrom Down și este încadrată în grad de handicap grav cu asistent personal. A absolvit 10 clase în învățământul special și în prezent este eleva in anul 3 la școală profesionala.
As vrea sa știu dacă după ce termina școala poate beneficia de pensie de invaliditate, în ce condiții și dacă aceasta pensie poate fi cumulată cu indemnizatia de handicap.
Da. Poate cumula indemnizația cu pensia de invaliditate doar dacă obține pensie de boală.

Dacă nu va realiza măcar un minim stagiu de cotizare, nu va putea fi pensionată.

Dar dacă este încadrată în gradul grav de handicap, va primi lunar 500 lei indemnizație de handicap de la DGSCAP..
Dapix, utilizator