avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap?

Bună seara! Fiica mea are 20 de ani și este diagnosticata cu Sindrom Down și este încadrată în grad de handicap grav cu asistent personal. A absolvit 10 clase în învățământul special și în prezent este eleva in anul 3 la școală profesionala.
As vrea sa știu dacă după ce termina școala poate beneficia de pensie de invaliditate, în ce condiții și dacă aceasta pensie poate fi cumulată cu indemnizatia de handicap.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 06:09, 19 Martie 2022
Da. Poate cumula indemnizația cu pensia de invaliditate doar dacă obține pensie de boală.

Dacă nu va realiza măcar un minim stagiu de cotizare, nu va putea fi pensionată.

Dar dacă este încadrată în gradul grav de handicap, va primi lunar 500 lei indemnizație de handicap de la DGSCAP..
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Martie 2022
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tutela, curatela sau punere sub interdicție? Animic Animic Bună seara! Fiica mea are 20 de ani și este diagnosticata cu Sindrom Down și este încadrată în grad de handicap grav cu asistent personal. A absolvit 10 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap pisicheru pisicheru Va rog ,ce drepturi la indemnizatie trebuie sa am daca am grad de handicap grav cod boala G20 ;F01, cod handicap 6,acum am doar 293 ron.Am avut grad accentuat ... (vezi toată discuția)
Pensie de boala (cancer) slytuta slytuta Am si eu o problema cu tatal meu. a fost diacnosticat cu cancer in gat limba si bolta palatina. conform calculelor de pe cartea de munca are o vechime de ... (vezi toată discuția)