Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua locuiesc la bloc in com. Balotesti ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua locuiesc la bloc in com. Balotesti intrebarea mea este ...

buna ziua locuiesc la bloc in com. Balotesti intrebarea mea este :
daca doresc sa-mi montez un sistem fotovoltaic pe acoperisul blocului am nevoie de acordul locatarilor? va multumesc anticipat
Prietene,
Terasa blocului este parte comuna si apartine tuturor proprietarilor din bloc, proportional cu cota-parte indiviza de proprietare, stipulata in actul de proprietate, asa ca pe terasa, pe acoperis, pe casa scarii nu poate nimeni sa faca ce vrea, fara acordul celorlalti, da?
Ce poti face dumneata/
Mai intai "tatoneaza terenul", adica vorbeste cu o parte dintre vecini, spune/le ce ai de gand si intreaba-i daca ar fi de acord cu ceea ce vrei;
Daca vecinii tai ar fi de-acord cu actiunea, mergi la as. proprietari (daca sunteti organizati) si solicita acordul comitetului executiv in aceasta privinta;
Daca nu sunteti organizati in as. de proprietari, matalutza, intocmesti un tabel cu toti proprietarii din bloc si le soliciti acordul scris in privinta montarii unor panouri de care zici 9 conform prevederilor Codului civil);
Daca ai acordul majoritatii proprietarilor, dar mai intai a proprietarilor de la ultimul etaj, trebuie sa-ti iei cele mai severe masuri de izolare a terasei, pe suprafata montarii acelor agregate, adica sa te asiguri ca intr-o perioada de 10-15-20 de ani, nu va fi nevoie de vre-o reparatie a terasei, sa nu le curga oamenilor apa in casa;
Nu stiu daca va fi nevoie de vre-o aprobare de la primaria localitatii, dar ar trebui sa te interesezi.
Mult succes!
va multumesc, eu sunt unul din cei de la etajul 2
Nu ati venit cu informatii suplimentare, ci - eu sunt unul de la etajul 2...
Vroiam sa stiu daca sunteti organizati in as. de proprietari sau nu, pentru ca, asa cum am scris mai sus, sunt situatii diferite.
In fine, poate ati inteles ce aveti de facut!
Chiar daca eventual obtineti acordul vecinilor,legal nu este permisa instalarea de panouri voltaice datorita posibilelor riscuri
ISU nu permite instalarea de panaouri voltaice pe terasele imobilelor de locuit in comun
Doamna, lasati ISU in pace. Omu' sa obtina aprobarile de la as. prop. (vecini), sa-si i-a toate masurile privind buna izolare a terasei ( sa nu le curga oamenilor de la ultimul nivel, apa in casa), sa limiteze accesul pe terasa a unor "plimbareti", si poate sa-si puna, in conditii legale panourile care-i fac trebuinta !
Daca este cazul, poate merge si la ISU sa le ceara voie sa-si monteze panouri, daca tot ziceti ca este nevoie de asa ceva.