Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna! imi poate spune cineva va rog frumos ce am de facut in situatia in care de la firma unde lucrez mi-au spus cam de o luna de zile sa nu merg la munca pana nu ma suna ei, iar de sunat inca nu m-au sunat.
Mentionez ca contractul de munca l-am semnat la angajare dar nu am primit nici un exemplar iar cartea de munca urma sa o duc la ei dar nu am mai apucat.
Contractul de munca este de tipul acela ca esti platit in functie de orele lucrate. asa ca stau acasa si nu stiu ce ii de facut . Am auzit ca normal dupa lege ar trebui sa imi dea 70% din salariu dar precis ca ei nu vor sa dea nimica.
1. Luati legatura cu ITM sa vedeti daca aveti CIM inregistrat acolo si sesizati cele spuse aici pentr a se face o verificare si o repunere in legalitate.
2. Nu este legal sa va trimita acasa, pe vorbe, sa asteptati sa va cheme la serviciu.
3. Iata ce spune Codul muncii:
Art.159 (3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara. Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.
Ar trebui sa faceti o sesizare la ITM.

Indemnizaţiile de care beneficiază salariaţii, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 90 de zile în anul 2009, în înţelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Angela D, Consultant resurse umane
Ionutz20mad a scris:

Buna! imi poate spune cineva va rog frumos ce am de facut in situatia in care de la firma unde lucrez mi-au spus cam de o luna de zile sa nu merg la munca pana nu ma suna ei, iar de sunat inca nu m-au sunat.
Mentionez ca contractul de munca l-am semnat la angajare dar nu am primit nici un exemplar iar cartea de munca urma sa o duc la ei dar nu am mai apucat.
Contractul de munca este de tipul acela ca esti platit in functie de orele lucrate. asa ca stau acasa si nu stiu ce ii de facut . Am auzit ca normal dupa lege ar trebui sa imi dea 70% din salariu dar precis ca ei nu vor sa dea nimica.

Intelegerile astea intre salariat si angajator sunt inafara legii. Practic dvs.acum sunteti in concediu fara plata....
Ca sa fiti sigura ca veti beneficia de 75% din salariul de incadrare, ceretii decizia de "somaj tehnic", dar nu cred ca are asa ceva....;)
Acest angajator sfideaza legea, asa ca mergeti la ITM cu o reclamatie, exact cum a spus dl.Valeriu.
Dar trebuia sa imi dea si un exemplar din contractul de munca nu?
da!