Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa firma (publicitate) si salubrizare sediu social ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa firma (publicitate) si salubrizare sediu social fara activitate

Buna ziua!

Pentru un SRL cu sediul social intr-o comuna si punctul de lucru in oras s-a impus o taxa de publicitate conform HCL din comuna unde am sediul social si taxa de salubritate pentru anii 2019, 2020, 2021 si 2022 tot la sediul social unde NU se desfasoara nici o activitate.

Sunt legale aceste taxe? Cum se pot anula daca noi nu beneficiem de serviciile respective?

HCL spune asa: Fiecare persoana juridica care are punct de lucru sau sediu social pe raza comunei are obligatia de a achita taxa de firma si taxa de salubritate conform HCL.
Taxa speciala pentru servicii de salubrizare persoane juridice SC, II PFA etc. cu sediul social pe raza comunei: 16.08/angajat/luna.
ndrcons, utilizator
Dacă așa spune hcl.....

ndrcons a scris:

Buna ziua!

Pentru un SRL cu sediul social intr-o comuna si punctul de lucru in oras s-a impus o taxa de publicitate conform HCL din comuna unde am sediul social si taxa de salubritate pentru anii 2019, 2020, 2021 si 2022 tot la sediul social unde NU se desfasoara nici o activitate.

Sunt legale aceste taxe? Cum se pot anula daca noi nu beneficiem de serviciile respective?

HCL spune asa: Fiecare persoana juridica care are punct de lucru sau sediu social pe raza comunei are obligatia de a achita taxa de firma si taxa de salubritate conform HCL.
Taxa speciala pentru servicii de salubrizare persoane juridice SC, II PFA etc. cu sediul social pe raza comunei: 16.08/angajat/luna.

Este HCL care se aplica pt 2022 și ei m-au încărcat din 2019.

eduard77 a scris:

Dacă așa spune hcl.....

ndrcons a scris:

Buna ziua!

Pentru un SRL cu sediul social intr-o comuna si punctul de lucru in oras s-a impus o taxa de publicitate conform HCL din comuna unde am sediul social si taxa de salubritate pentru anii 2019, 2020, 2021 si 2022 tot la sediul social unde NU se desfasoara nici o activitate.

Sunt legale aceste taxe? Cum se pot anula daca noi nu beneficiem de serviciile respective?

HCL spune asa: Fiecare persoana juridica care are punct de lucru sau sediu social pe raza comunei are obligatia de a achita taxa de firma si taxa de salubritate conform HCL.
Taxa speciala pentru servicii de salubrizare persoane juridice SC, II PFA etc. cu sediul social pe raza comunei: 16.08/angajat/luna.