avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa firma (publicitate) si salubrizare sediu social ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa firma (publicitate) si salubrizare sediu social fara activitate

Buna ziua!

Pentru un SRL cu sediul social intr-o comuna si punctul de lucru in oras s-a impus o taxa de publicitate conform HCL din comuna unde am sediul social si taxa de salubritate pentru anii 2019, 2020, 2021 si 2022 tot la sediul social unde NU se desfasoara nici o activitate.

Sunt legale aceste taxe? Cum se pot anula daca noi nu beneficiem de serviciile respective?

HCL spune asa: Fiecare persoana juridica care are punct de lucru sau sediu social pe raza comunei are obligatia de a achita taxa de firma si taxa de salubritate conform HCL.
Taxa speciala pentru servicii de salubrizare persoane juridice SC, II PFA etc. cu sediul social pe raza comunei: 16.08/angajat/luna.
Ultima modificare: Luni, 21 Martie 2022
ndrcons, utilizator
Cel mai recent răspuns: ndrcons , utilizator 20:14, 21 Martie 2022
Dacă așa spune hcl.....

ndrcons a scris:

Buna ziua!

Pentru un SRL cu sediul social intr-o comuna si punctul de lucru in oras s-a impus o taxa de publicitate conform HCL din comuna unde am sediul social si taxa de salubritate pentru anii 2019, 2020, 2021 si 2022 tot la sediul social unde NU se desfasoara nici o activitate.

Sunt legale aceste taxe? Cum se pot anula daca noi nu beneficiem de serviciile respective?

HCL spune asa: Fiecare persoana juridica care are punct de lucru sau sediu social pe raza comunei are obligatia de a achita taxa de firma si taxa de salubritate conform HCL.
Taxa speciala pentru servicii de salubrizare persoane juridice SC, II PFA etc. cu sediul social pe raza comunei: 16.08/angajat/luna.


Este HCL care se aplica pt 2022 și ei m-au încărcat din 2019.

eduard77 a scris:

Dacă așa spune hcl.....

ndrcons a scris:

Buna ziua!

Pentru un SRL cu sediul social intr-o comuna si punctul de lucru in oras s-a impus o taxa de publicitate conform HCL din comuna unde am sediul social si taxa de salubritate pentru anii 2019, 2020, 2021 si 2022 tot la sediul social unde NU se desfasoara nici o activitate.

Sunt legale aceste taxe? Cum se pot anula daca noi nu beneficiem de serviciile respective?

HCL spune asa: Fiecare persoana juridica care are punct de lucru sau sediu social pe raza comunei are obligatia de a achita taxa de firma si taxa de salubritate conform HCL.
Taxa speciala pentru servicii de salubrizare persoane juridice SC, II PFA etc. cu sediul social pe raza comunei: 16.08/angajat/luna.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa salubrizare radu99wuu radu99wuu Buna ziua. Detin un apartament situat intr-o comuna limitrofa orasului resedinta de judet , de aproximativ 2 ani. Nu am locuit si nici nu locuiesc in acel ... (vezi toată discuția)
Diferenta sediu social/punct de lucru nyusziful nyusziful Buna ziua, Am urmatoarea intrebare: la o licitatie publica pentru inchiriere teren pasunat, se adopta HCL, cu anexa caiet de sarcini, in care in mod deosebit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! doresc să intru in posesia certificatului fiscal ... ButAlina ButAlina Buna ziua! Doresc să.intru in posesia certificatului fiscal emis de către Dgitl sector 4, însă aceștia refuza să-l elibereze întrucât îmi.solicita ... (vezi toată discuția)