Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat 30 zile, este obligatoriu sa dau ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat 30 zile, este obligatoriu sa dau examen? Daca ...

Permis suspendat 30 zile, este obligatoriu sa dau examen? Daca nu este obligatoriu, pot sa-l dau si sa-mi fie redusa durata suspendarii? La cat se reduce? Daca nu-l dau si astept cele 30 zile, insa in urmatoarele 6 luni mai primesc o suspendare, voi primi 30 zile bonus?
1. Nu
2. Da, la 20 de zile, dar trebuie dat si luat in primele 20 de zile de suspendare.
Articolul 104
(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.
Articolul 106
Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, la cerere, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
3. Da.
Articolul 103
(2) În cazul în care conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai săvârșește, într-un interval de șase luni de la data restituirii permisului de conducere, o nouă faptă prevăzută la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin (4), perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea faptei se majorează de drept cu încă 30 de zile. Perioada de suspendare majorată se comunică în termen de 15 zile de la data aplicării sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce.
[ link extern ]
latka, moderator