avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara! Recent mi a fost suspendat permisul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara! Recent mi a fost suspendat permisul pentru depășire ...

Bună seara! Recent mi a fost suspendat permisul pentru depășire pe trecerea de pietoni... Agentul a scris în p.v . Suspendare pe 30 de zile, și mi a adus și la cunoștință termenul de 30 de zile.... Azi am primit o înștiințare de la I.p.j în care scrie ca permisul mi a fost suspendat pentru 60 de zile.. Exista o greșeală făcută de agentul constatator în p.v. sau nu cunosc eu bine legislația?
Cel mai recent răspuns: Andrei19955 , utilizator 10:43, 26 Martie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nerespectarea regulilor privind depasirea se sanctioneaza incepind cu 28.02.2022 cu 60 de zile suspendare. Pina la data respectiva articolul de sanctionare era 100 aliniatul 3 litera e), dupa aceasta data el a devenit articolul 101 aliniatul 3 litera g) .
Puteti constata si dvs. acest lucru:
- vechiul cod rutier (OUG 195/2002) : [ link extern ]
- noul cod: [ link extern ]
Ordonanta de guvern care a modificat codul rutier este: [ link extern ]
Articolele din ordonanta care modifica codul rutier in ce va intereseaza sunt 11 si 17.
Articolul 100/3/e a fost abrogat, in noua forma a codului rutier.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Martie 2022
latka, utilizator
Mulțumesc frumos! Se pare ca norocul îmi surâde

latka a scris:

Nerespectarea regulilor privind depasirea se sanctioneaza incepind cu 28.02.2022 cu 60 de zile suspendare. Pina la data respectiva articolul de sanctionare era 100 aliniatul 3 litera e), dupa aceasta data el a devenit articolul 101 aliniatul 3 litera g) .
Puteti constata si dvs. acest lucru:
- vechiul cod rutier (OUG 195/2002) : [ link extern ]
- noul cod: [ link extern ]
Ordonanta de guvern care a modificat codul rutier este: [ link extern ]
Articolele din ordonanta care modifica codul rutier in ce va intereseaza sunt 11 si 17.
Articolul 100/3/e a fost abrogat, in noua forma a codului rutier.

Am citit acum si într adevăr, articolul pentru care am fost sancționat este articolul 100/3/e... iar în înștiințarea de la ipj se menționează
Art 101/3/g
Andrei19955 a scris:

Mulțumesc frumos! Se pare ca norocul îmi surâde

latka a scris:

Nerespectarea regulilor privind depasirea se sanctioneaza incepind cu 28.02.2022 cu 60 de zile suspendare. Pina la data respectiva articolul de sanctionare era 100 aliniatul 3 litera e), dupa aceasta data el a devenit articolul 101 aliniatul 3 litera g) .
Puteti constata si dvs. acest lucru:
- vechiul cod rutier (OUG 195/2002) : [ link extern ]
- noul cod: [ link extern ]
Ordonanta de guvern care a modificat codul rutier este: [ link extern ]
Articolele din ordonanta care modifica codul rutier in ce va intereseaza sunt 11 si 17.
Articolul 100/3/e a fost abrogat, in noua forma a codului rutier.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis de conducere - depasire pe trecerea de pietoni Cristi1234567 Cristi1234567 Buna ziua! Am rugamintea, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea speta: Am depasit un autoturism in dreptul unei treceri de ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat pe 120 de zile. perioada fiind calculata incorect Danblk Danblk Va salut cu stima si respect! La data de 17/06/2023 mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 120 de zile pe temeiul a doua fapte comise. Una dintre ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu următoarea speţă : la ... Ionel7476 Ionel7476 Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu următoarea speţă : La data de 19.12.2021 am fost implicat într-un accident de circulaţie (tamponare), fiind ... (vezi toată discuția)