Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repausul sapatamanal Lucrez intr-o societate unde ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repausul sapatamanal Lucrez intr-o societate unde repausul saptamanal ...

Repausul sapatamanal
Lucrez intr-o societate unde repausul saptamanal nu exista.
Programul este in ture de 12 cu 24 (neregulate) zi sau noapte. Nu avem grafic iar programarea se face prin telefon. Suntem solicitati sa lucram chiar si doua nopti una dupa alta (iesim din tura dimineata si noaptea intram iar de la ora 19) dar foarte bine suntem solicitati sa lucram chiar si cate 3 sau 4 ture de 12 ore (tura de zi una dupa alta) fara liber. Acest lucru se intampla de foarte mult timp si saptamanal realizam 60 sau chiar 72 de ore, iar lunar realizam de fiecare data intre 220 si 240 de ore.
Am cerut directorului ca cele doua zile de repaus saptamanal de care nu benificiem sa fie platite dublu, cerinta care ne-a fost refuzata pe motiv ca ni se platesc orele suplimentare la fiecare 60 de zile si ca benificiem de un spor de weekend de 25 %. Am solicitat atunci ca acest spor de weekend sa fie de 100% pentru orele lucrate in weekend.
Am fost refuzati categoric.
Stiam ca exista un Articol 137 din CM in privinta repausului saptamanal care prin cele 5 aliniate ale sale clarifica acesta situatie.
Va rog daca este cineva sa-mi raspunda daca putem obtine legal aceasta marire de coeficient.
Va multumesc anticipat!
Legal, doar prin negociere se poate .

Spor la salariu este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Multumesc!