Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Este permis sa prestezi un job full-time (8 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Este permis sa prestezi un job full-time (8 ore) simultan ...

Buna ziua! Este permis sa prestezi un job full-time (8 ore) simultan cu alt job part-time (2 sau 4 ore) la angajatori diferiti?
Da.
Art. 35. Codul muncii
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
magiccom, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns! Vazusem pe un site ca nu mai este permis si trebuie obligatoriu sa ai pana la 46 de ore lucrate pe saptamana. Multumesc inca o data!