Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, am făcut scoala de soferi pe masina cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, am făcut scoala de soferi pe masina cu cutie manuala, ...

Bună ziua, am făcut scoala de soferi pe masina cu cutie manuala, si am picat, asi vrea sa știu dacă se poate da examenul pe masina cu cutie automata?
Poti sa dai examenul, dar se va pune mentiune de restrictie pe permis, ca nu ai voie sa conduci decit masini cu transmisie automata:
Articolul 16
(6) În cazul în care candidatul trece proba practica cu un vehicul echipat cu schimbator de viteze automat, acest lucru va fi înscris la rubrica "Restrictii" din permisul de conducere eliberat pe baza unui astfel de examen. Orice permis care conţine aceasta menţiune va putea fi utilizat numai pentru conducerea unui vehicul echipat cu schimbator de viteze automat.
[ link extern ]
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 335

Conducerea unui vehicul fără permis de conducere

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

[ link extern ]
latka, utilizator
Am mai cautat intre timp si am gasit un raspuns mult mai bun, bazat pe logica si lege:
1. Poti da examen pe automata.
2. Vei avea permis categoria B cu restrictia 78.
3. Nu vei fi sanctionata.
[ link extern ]

Anna9Marria a scris:

Bună ziua, am făcut scoala de soferi pe masina cu cutie manuala, si am picat, asi vrea sa știu dacă se poate da examenul pe masina cu cutie automata?

latka, utilizator
Mulțumesc mult