Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Detin un imobil aflat intr-o curte comuna. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Detin un imobil aflat intr-o curte comuna. Imobilul ...

Buna ziua!

Detin un imobil aflat intr-o curte comuna. Imobilul este P+1 si are un pod pe care doresc sa il transform in mansarda locuibila. Imobilul in cauza nu are pereti sau elemente comune cu niciun alt imobil din curte.
Am obtinut certificatul de urbanism, iar una dintre cerinte in vederea emiterii autorizatiei de constructie, este acordul tuturor coproprietarilor din curte.
In cazul in care unul dintre vecini nu doreste sa isi dea acordul, se poate cere acest lucru in justitie (mentionez ca nu afectez indicii de ocupare a spatiului din curte si respect regimul de inaltime al imobilelor din curte)?

Multumesc!
Da, se poate cere în instanță suplinirea acordului.
Va multumesc pentru raspuns!