avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Voucher de vacanta 2022 Care este valoarea voucherelor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Voucher de vacanta 2022 Care este valoarea voucherelor de vacanta ...

Voucher de vacanta 2022

Care este valoarea voucherelor de vacanta care se poate acorda unui salariat in anul 2022? Dacă o persoană este in concediu medical mai mult de 30 zile, poate beneficia de voucher de vacantă? Se poate acorda in același an si voucher de vacantă si indemnizația de hrană lunară?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: veronicam , utilizator 09:36, 30 Martie 2022
1. Instituțiile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, acordă, anual, în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2026, vouchere de vacanță în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat.
(OUG 8/2009, art.1 alin.2 )

2. Nivelul maxim al sumelor care pot fi acordate salariaților sub formă de vouchere de vacanță de către alți angajatori decât cei prevăzuți la alin. (2) reprezintă contravaloarea a maximum șase salarii de bază minime brute pe țară, garantate în plată, pentru un salariat, în decursul unui an fiscal. Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este cel stabilit în condițiile legii.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi voucher vacanță ManoleRaducu ManoleRaducu Buna ziua am și eu o intrebare, sunt asistent personal al fetiței mele Manole Nicolle Claudia in vîrstă de 9 ani cu grad de handicap grav, am drept la ... (vezi toată discuția)
Vouchere de vacanta 2018 bugetari eduardvl eduardvl Buna ziua, Avand in vedere prevederile Art. I din OUG 46/30.06.2017, care modifică Art. 1 alin. 2 din OUG 8/18.02.2009 privind acordarea voucherelor de ... (vezi toată discuția)
Vouchere de vacanta medici rezidenti Nich Nich Sunt medic rezident și contract de muncă pe perioada rezidențiat in Spitalul Boli infecțioase Iași. Se acorda medicilor rezidenți vaucere de vacanta. In ... (vezi toată discuția)