Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este obligatorie casa de marcat pentru emiterea biletelor de calatorie. Este vorba de o firma cu cod caen principal 5221 si care efectueaza transport feroviar in scop turistic, iar daca este obligatorie, care ar fi consecintele lipsei acesteia.
OUG 28/1999
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activități:

e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;

Prin urmare nu aveti obligatia detinerii casei de marcat , dar aveti obligatia sa emiteti bilete de calatorie.