avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este obligatorie casa de marcat pentru emiterea biletelor de calatorie. Este vorba de o firma cu cod caen principal 5221 si care efectueaza transport feroviar in scop turistic, iar daca este obligatorie, care ar fi consecintele lipsei acesteia.
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:25, 30 Martie 2022
OUG 28/1999
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activități:

e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;

Prin urmare nu aveti obligatia detinerii casei de marcat , dar aveti obligatia sa emiteti bilete de calatorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Case de marcat la transportatori persoane sau biletele tiparite micheline20 micheline20 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii legislative referitoare la obligativitatea caselor de marcat pentru transportatorii rutieri de ... (vezi toată discuția)
Cod caen 5221-obligatie casa de marcat. cristea dan cristea dan Buna ziua. Ma numesc Cristea Dan, iar in luna septembrie 2022, am deschis un PFA, neplatitor de TVA, avand codul CAEN 5221, insa voi lucra numai ”servicii de ... (vezi toată discuția)
Activitati cod caen SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Va rog frumos sa-mi spuneti, care obiecte de activitate din codul CAEN nu au nevoie de casa de marcat. Va multumesc. (vezi toată discuția)