Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua. Am si eu o intrebare…lucrez ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua. Am si eu o intrebare…lucrez ...

Buna ziua
Am si eu o intrebare…lucrez intr-o unitate cu capital majoritar de stat, avand ca structura un sediu central ( in Bucuresti ) si 8 centre zonale ( un centru zonal avand multe puncte de lucru distribuite in mai multe judete ) distribuite pe tot teritoriul tarii. Faptul ca angajatorul meu ( cel zonal ) vrea sa externalizeze serviciu de SSM, cu toate ca are un lucrator desemnat in conformitate cu L.319/2006 si HG 1425/2006. la intrebarea mea adresata angajatorului, daca externalizarea se face pe intrega unitate, mi-a fost raspuns ca numai in cadrul centrului nostru zonal. Personal consider ca externalizarea unui serviciu se face in intreaga societate, nu doar in anumite subunitati…Dvs. cum apreciati intentia de externalizare…este legala? Va multumesc, astept un raspuns !
Externalizarea activitatii de ssm este la latitudinea angajatorului. Angajatorul stabileste organigrama firmei.
Responsabilitatea organizarii activitatii de ssm apartine angajatorului conform prebvederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 6 (1) Angajatorul are obligaţia de a asigura securitatea şi sănătatea lucrătorilor în toate aspectele legate de muncă.
(2) În cazul în care un angajator apelează la servicii externe, acesta nu este exonerat de responsabilităţile sale în acest domeniu.
(3) Obligaţiile lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă nu aduc atingere principiului responsabilităţii angajatorului.
-art.7 (1) În cadrul responsabilităţilor sale, angajatorul are obligaţia să ia măsurile necesare pentru:
a) asigurarea securităţii şi protecţia sănătăţii lucrătorilor;
d) asigurarea cadrului organizatoric şi a mijloacelor necesare securităţii şi sănătăţii în muncă.
Buna ziua va multumesc ptr raspuns,
In cazul meu, la sediul central al firmei este serviciul intern de ssm...la unele sucursale se doreste externalizarea ssm. Mentionez faptul ca sucursalele nu au personalitate juridica. Credeam ca pe intreaga firma se poate face externalizarea si nu pe ''bucati''
Cu respet,
Va salut !
Numai angajatorul poate stabili oportunitatea si modul cum face externalizarea.
Multumesc !