Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela minorului

Bună seara.
Doresc să știu cum se procedează pentru a primi tutela nepotului meu (de frate)? Ambii părinți sunt de acord să mi dea tutela. Care sunt pașii? Se poate face la notariat? Minorul are 14 an și nu ii pot face buletin pentru că părinții sunt plecați la muncă în altă țară...
Cam cât durează toată procedura?
Mulțumesc!
utilizator@, utilizator
Se poate face doar în instanță și doar pentru motive întemeiate.
Și da, durează. De la câteva luni, la 1 an.
Mult mai simplu e ca părinții sa va trimită de acolo, o procura de la Ambasada/Consulat, prin care sa va imputerniceasca sa ii faceți minorului buletin