avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Lamurire venit PFA / impozit de platit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Lamurire venit PFA / impozit de platit

Buna ziua
Am un PFA si vreau sa vand carti online.
Eu am un stoc de marfa consistent la care am documente justificative, dar cumparat ca persona fizica "neautorizata" (in decursul anilor)
As dori sa transfer acest stoc pe PFA, la pretul de achizitie.
Acum..din ce stiu eu (si nu prea stiu)...venitul anual se calculeaza (sumar) din intrari si iesiri.
Problema:
anul 2022 - fac intrari de 100.000 RON si vand de 20.000 RON (10.000 achizitie), platesc 20.000, ramane stoc 90.000, sold 80.000, va rezulta la sfarsit de an o pierdere de 80.000 sau de 0 lei ?
anul 2023 - fac intrari de 0 RON, vand de 20.000 (10.000 achizitie), platesc 20.000, ramane stoc 80.000, sold 60.000
Intrebare:
pentru anul 2023 voi plati impozit? sau chitanta reprezinta o cheltuiala chiar daca are la baza o factura din anii precenenti?
Intreb pt ca nu stiu cum e mai bine sa-mi transfer stocul...cate 20.000 anual (cazul din enunt) sau tot odata
Stocul vreau sa-l transfer cu borderou achizitie si voi anexa facturile originale/extrase bancare pt a se vedea ca nu am facut profit.
Si am senzatia ca le cam ametesc...intrari, iesiri, plati, cheltuieli, etc...
Multumesc
Dan
Cel mai recent răspuns: djinn_ro , utilizator 08:57, 5 Aprilie 2022
am rezolvat-o partial..."am suna un prieten"
se poate inchide. multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marfuri fara factura in contabilitate ... ministru_ ministru_ Buna ziua! Am o intrebare. Am in stoc ceva marfuri din anii trecuti care nu apar in contabilitate si as vrea sa le vand. Am gasit clienti la marfuri, dar ... (vezi toată discuția)
Leasing financiar -inregistrari contabile - este corect? irina petcu irina petcu Am urmatoarea situatie: - In luna februarie 2008, o firma a achizitionat un camion in leasing financiar. In luna septembrie, patronul s-a hotarat sa il ... (vezi toată discuția)
Transfer stoc marfa intre ii si pfa adutzu01 adutzu01 Buna ziua, As vea sa ma ajutati cu niste sfaturi in cele ce urmeaza. Am deschis un II, pe care intentionez sa il radiez deoarece nu ma pot ocupa de el si ... (vezi toată discuția)