Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Lamurire venit PFA / impozit de platit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Lamurire venit PFA / impozit de platit

Buna ziua
Am un PFA si vreau sa vand carti online.
Eu am un stoc de marfa consistent la care am documente justificative, dar cumparat ca persona fizica "neautorizata" (in decursul anilor)
As dori sa transfer acest stoc pe PFA, la pretul de achizitie.
Acum..din ce stiu eu (si nu prea stiu)...venitul anual se calculeaza (sumar) din intrari si iesiri.
Problema:
anul 2022 - fac intrari de 100.000 RON si vand de 20.000 RON (10.000 achizitie), platesc 20.000, ramane stoc 90.000, sold 80.000, va rezulta la sfarsit de an o pierdere de 80.000 sau de 0 lei ?
anul 2023 - fac intrari de 0 RON, vand de 20.000 (10.000 achizitie), platesc 20.000, ramane stoc 80.000, sold 60.000
Intrebare:
pentru anul 2023 voi plati impozit? sau chitanta reprezinta o cheltuiala chiar daca are la baza o factura din anii precenenti?
Intreb pt ca nu stiu cum e mai bine sa-mi transfer stocul...cate 20.000 anual (cazul din enunt) sau tot odata
Stocul vreau sa-l transfer cu borderou achizitie si voi anexa facturile originale/extrase bancare pt a se vedea ca nu am facut profit.
Si am senzatia ca le cam ametesc...intrari, iesiri, plati, cheltuieli, etc...
Multumesc
Dan
am rezolvat-o partial..."am suna un prieten"
se poate inchide. multumesc