Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfuri fara factura in contabilitate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfuri fara factura in contabilitate ...

Buna ziua!
Am o intrebare. Am in stoc ceva marfuri din anii trecuti care nu apar in contabilitate si as vrea sa le vand. Am gasit clienti la marfuri, dar problema este ca le trebuie facturi pentru a se inregistra cu ele in contabilitate. Pentru a putea emite si eu, la randul meu, facturi, ce pot sa fac sa-mi inregistrez marfurile si la mine in contabilitate. Pot face un contract de donatie intre mine (ca persoana fizica) si firma mea pentru a dona marfurile, iar apoi sa pot sa le vand mai departe? Voi plati la stat si tva-ul si impozitul pe profit ca sa nu fie probleme? Este legal?
Faceti un borderou de achizitie in acest caz,apoi le puteti vinde mai departe cu factura
Grija la data de pe borderou sa fie cu ceva zile mai in urma decat factura sau cu o zi inainte
doar atat? un borderou de achizitie? si acolo pot trece auma de 0 lei?
Cum sa treci suma de 0 lei?! Treci o suma oarecare mai mica decat pretul de vanzare fara TVA (marfa fiind achizitionata de la persoana fizica nu deduci TVA) si faci NIR la pretul tau de vanzare daca ai magazin cu amanuntul sau la pret de cumparare daca faci comert cu ridicata.