Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Microintreprindere, platitoare TVA a achizitionat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Microintreprindere, platitoare TVA a achizitionat autoturism in leasing financiar.

Microintreprindere, platitoare TVA a achizitionat autoturism in leasing financiar (sub 3.500 kg si cu mai putin de 9 scaune) pentru agent vanzari. Care este regimul de deductibilitate al TVA la avans, si - ulterior la ratele de leasing- si in ce conditii?
Multumesc!
george-neagu, moderator
TVA deductibil 100% la avans si la ratele de leasing .

ATENTIE insa sa facteti foi de parcurs pentru a justifica folosirea in activ economica si care trebuie sa contina cel putin urmatoarele informatii cf Codului Fiscal :

" În vederea exercitării dreptului de deducere a taxei orice persoană impozabilă trebuie să dețină documentele prevăzute de lege pentru deducerea taxei și să întocmească foaia de parcurs care trebuie să conțină cel puțin următoarele informații: categoria de vehicul utilizat, scopul și locul deplasării, kilometrii parcurși, norma proprie de consum carburant pe kilometru parcurs. ""
va multumesc frumos!