Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat costa daca imi donez maduva osoasa si celule stern ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat costa daca imi donez maduva osoasa si celule stern ?

cat ma-ar plati un spital pt a face donatie de orice fel : maduva osoasa, celule stern sange .......etc =D>#-o:((:((
Potrivit Legii nr. 2/1998 privind prelevarea si transplantul de tesuturi si organe umane, actualizata,
Art. 17. - (1) Organizarea sau efectuarea prelevãrii ori transplantului de tesuturi sau organe umane, în scopul obþinerii vreunui profit din vânzarea acestora, constituie infractiunea de trafic de tesuturi sau organe umane si se pedepseste cu închisoare de la 3 la 7 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsã se sanctioneazã si cumpãrarea de tesuturi sau organe umane în scopul revânzãrii în vederea obtinerii unui profit.
(3) Tentativa se pedepseste.