Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ce banci acorda credit viager ipotecar ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ce banci acorda credit viager ipotecar ?

Ce vreti sa ziceti mai exact?
La cum ati pus intrebarea, niciuna.
Am tradus termenii din franceza si poate nu au acelasi sens in romana. Am 70 de ani si un apartament achitat (deci fara credit pe el). Vreau sa iau un imprumut de la o banca dind apartamentul in garantie, iar la decesul meu banca sa se ramburseze prin vinzarea apartamentului. Cum se numeste aceasta operatie in Romania?
E credit ipotecar si daca nu se returneaza imprumutul, banca va vinde casa si va recupera banii. Corect pana aici.
Problema e ca pt a accesa un credit trebuie sa ca permiteți rata lunara, adica venitul trebuie sa fie ridicat si cea mai mare problema e varsta nu va da nicio banca credit ipotecar la 70 de ani.
Daca vreti bani pt casa si sa stati in ea, incheiati un contract de renta viagera sau de intretinere cu cineva.
Daca aveti nevoie de o suma mai mare de bani, puteti gasi sa vindeti nuda proprietate. Poate cineva vrea o casa, nu are bani suficienti si nici nu are nevoie acum de ea, poate vrea sa asigure casa vreunui copil dupa majorat.
gi-jane2, moderator