Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o privinta, legat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o privinta, legat de ferestrele ...

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o privinta, legat de ferestrele de lumina de la baie.
Parintii mei au primit locul casei de la bunicii mei.
Langa noi, sta un frate de.al tatalui, acesta a inceput sa isi faca o parte din casa inaintea noastra.
Intre case nu au construit gard, peretele l.au folosit ca hotar.
Dupa ce s.a terminat casa noastra de construit si toata lumea isi vedea de viata, fratele tatalui s-a gandit sa isi continue sa construiasca casa ( adica sa mai faca alte dependinte in continuarea celei construite deja).
Parintii mei le.au spus la acea vreme ca trebuie sa lase hotar intrucat apar discutii.
Nu au vrut, au zis ca sa foloseasca peretele drept hotar la fel cum a fost pana acum.
Au zis ca e doar o magazie.
Problema e ca ulterior, magazia s-a transformat in baie si camera de locuit...iar in dreptul baii a aparut un geam.
Geamul da fix in curte la noi.
Ai mei s.au suparat si au zis ca nu mai au intimitate in curte, mai ales ca nu exista nici hotar sau distanta mai mare.
Chiar daca geamul respectiv are o folie pe el, sta mai tot timpul larg deschis ( se deschide lateral in partea dreapta) si este fix in mijlocul peretelui cu vedere in toata curtea) . Este la aprox 1,5 m fata de sol.
Sa nu mai zic ca atunci cand e deschis miroase si urat la noi in curte, de la wc.
Am citit in codul de procedura civila la art 616(sper sa nu gresesc) ca exista un drept pentru geamul de lumina si aerisire.
Totusi, acest geam pentru ca este pus pe un perete ce tine drept hotar, oricata lumina ar vrea el sa faca si sa aeriseasca, tot ne incalca intimitatea.
Chiar si batant daca ar fi tot se aude ce vorbesti in curte.
Nu poti discuta cu nimeni in curte, nu poti vorbi la telefon ca se aude tot.
Nu mai zic...cum vine cineva si stam de vorba in curte, hop...apare si geamul deschis.

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri si indrumari.
~ Conținut șters la cerere ~