avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare terenuri agricole cu procura!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare terenuri agricole cu procura!

Buna ziua!As dori va rog un sfat in urmatoarea speta:Am facut in 2013 o imputernicire notariala pentru vanzarea mai multor loturi de teren unei persoane.In acea imputernicire persoana respectiva putea face cadastru.,intabulare si contractele de vanzare cumparare fara sa fie necesara prezenta mea.Procura prevedea o suma de bani pe care am incasat-o.Acea persoana a facut actele pentru anumite loturi de teren si pe o parte nu ,desi intelegerea initiala era sa cumpere tot pamantul.Ce pot face in situatia data?Pot merge in instanta,instanta sa dea o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare cumparare?Daca eu am buletin de Bucuresti iar respectiva persoana nu iar terenurile nu se afla in Bucuresti pot sa bag actiune in instanta in Bucuresti?Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 4 Aprilie 2022
DA2011, utilizator
Cel mai recent răspuns: DA2011 , utilizator 14:30, 20 Aprilie 2022
Buna ziua,

Ce mandat avea împuternicitul? Sa vândă terenurile deținute de dumneavoastră către anumite persoane sau sa cumpere terenurile deținute de dumneavoastră?

Solicitarea formulata in fata instanței de a se pronunța o hotărâre care sa țină loc de contract de vânzare-cumpărare se poate formula de partea care a semnat un antecontract și și a îndeplinit obligațiile prevăzute in antecontract. Se poate formula acțiune in termen de 6 luni de la momentul la care trebuia semnat contractul.
Multumesc pentru raspuns!Imputernicitul avea mandat sa cumpere terenurile detinute de mine!A avut procura notariala pe 3 ani!Care este regimul juritic al terenurilor pe care nu le-a trecut pe numele lui desi eu am incasat banii?Cum se poate rezolva aceasta speta?
Asteptati 1-2 saptamani un raspuns din partea mea.
Sunt exact in aceeasi situatie, astept decizia instantei.
Putem discuta pe email.
Zi buna.

DA2011 a scris:

Multumesc pentru raspuns!Imputernicitul avea mandat sa cumpere terenurile detinute de mine!A avut procura notariala pe 3 ani!Care este regimul juritic al terenurilor pe care nu le-a trecut pe numele lui desi eu am incasat banii?Cum se poate rezolva aceasta speta?

Multumesc pentru raspuns!M-ar interesa si parerea unui avocat pentru ca as dori sa merg totusi in instanta si sa rezolv problema!
Regimul juridic este ca terenurile respective va aparțin în continuare.
Au fost achitate.
Asa ca nu va rămâne decât sa încheiați vanzarea cu persoana care "le-a cumparat"
Personal nu înțeleg procurile în care împuterniciți cumpărătorul sa își vândă lui însuși.
Pe lângă faptul ca e un conflict de interese, se ajunge și în situații de genul acesta.
Pe românește "eu centrez, eu dau cu capul".
Semnează cutarescu și la vânzător și la cumpărător.
Mult mai simplu și mai clar era sa împuterniciți o alta persoana sa vândă respectivului. Sau sa fiți prezenți dvs personal la vânzare.
Ultima modificare: Luni, 4 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Invocarea art.3 din decretul 167/1958 LIA_MAX LIA_MAX In urma cu 5 ani am dat procura unui domn X sa-mi vanda un teren, ulterior am aflat ca acest mandatar al meu avea un contract cu o firma in baza caruia se ... (vezi toată discuția)
Antecontract v-c, vandut?!! acremene acremene Buna in vedere achizitionari a unui apartament in faza de proiect, am incheiat un antecontact de vanzare cumpare prin mandatar de la persona fizica X, trecem ... (vezi toată discuția)
Teren instrainat cu procura notariala burceanu burceanu Mama mea care are 70 ani a instrainat un teren doar in baza unei procuri notariale,urmand ca cel care a cumparat sa faca cadastrul si in final actul de vanzare ... (vezi toată discuția)