Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Invocarea art.3 din Decretul 167/1958
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Invocarea art.3 din Decretul 167/1958

In urma cu 5 ani am dat procura unui domn X sa-mi vanda un teren, ulterior am aflat ca acest mandatar al meu avea un contract cu o firma in baza caruia se angaja sa caute terenuri pe la potentiali vanzatori, el primea bani de la acea firma sa cumpere terenurile si sa faca actele vanzare-cumparare. Dupa 5 ani eu am fost data in judecata de firma unde acesta presta servicii cum ca el ar fi primit bani si nu a incheiat actele de v-c , sa se pronunte o hotarare care sa tin loc de act V-C pe terenul meu.
Intrebarea mea este daca eu in INTAMPINARE pot sa invoc art.3 din Decretul 167/1958 cum ca s-au scurs 5 ani de la incheierea acelei procuri catre mandatarul meu si tot 5 ani de cand acesta a luat bani in urma contractului si nu a finalizat actele de V-C. mentionez ca terenul si in prezent se afla in posesia mea si in acesti 5 ani l-am folosit si am platit impozit pe el. MULTUMESC
care contract si ce bani a luat mandatarul? din relatarea dvs rezulta ca i-ati facut prin o procura prin care acesta era imputernicit de dvs sa va vanda terenul. deci acesta putea sa semneze in locul dvs. s-a incheiat vreun antecontract intre mandatar si alta persoana fizica sau juridica, antecontract ce avea ca obiect transmiterea dreptului de proprietate asupra terenului? daca s-a incheiat in ce data a fost?
da, s-a incheiat un contract in data de 10.05.2006
atunci invocati exceptia prescriptiei intrucat s-au scurs mai mult de trei ani de la incheierea antecontractului.
MULTUMESC