Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, mă interesează ce pedeapsă pot primi pt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, mă interesează ce pedeapsă pot primi pt distrugerea ...

Bună ziua, mă interesează ce pedeapsă pot primi pt distrugerea mașini fostei mele prietene?va mulțumesc
Buna ziua!

Conform art. 253 - "(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, asa ca retragerea acesteia duce la incetarea procesului penal.
Avocat Iofcea Maria-Cristina, Avocat